Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall utveckla, marknadsföra och tillhandahålla tjänster och personaltjänster inom administration och logistik avseende främst lagerhållning och varudistribution, samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 927 294 | 912 888 | 1 030 860 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -140 261 | -129 947 | -105 337 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -151 833 | -147 129 | -123 127 |
| Årets resultat (tkr) | -153 172 | -147 129 | -110 094 |
| Summa tillgångar (tkr) | 540 045 | 606 559 | 580 968 |
| Antal anställda | 505 | 495 | 403 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 927 294 | 912 888 | 1 030 860 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -140 261 | -129 947 | -105 337 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -151 833 | -147 129 | -123 127 |
| Årets resultat (tkr) | -153 172 | -147 129 | -110 094 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 200 260 | 217 593 | 212 940 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 339 785 | 388 966 | 368 028 |
| Tillgångar (tkr) | 540 045 | 606 559 | 580 968 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 35 775 | 63 948 | 51 077 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 5 794 | 22 050 | 9 729 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 285 075 | 270 425 | 287 005 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 213 401 | 250 136 | 233 157 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 540 045 | 606 559 | 580 968 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 202 836 | 193 443 | 211 617 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 89 063 | 85 283 | 91 074 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 505 | 495 | 403 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 836 | 1 844 | 2 558 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 578 | 563 | 751 |
| Vinstmarginal | -15.1% | -14.2% | -10.2% |
| Soliditet | 6.6% | 10.5% | 8.8% |
| Kassalikviditet | 158.4% | 154.8% | 156.8% |
Posti Logistics Solutions AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Aditro Logistics Holding AB och koncernmoderbolag är Posti Group Oyj. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall utveckla, marknadsföra och tillhandahålla tjänster och personaltjänster inom administration och logistik avseende främst lagerhållning och varudistribution, samt idka därmed förenlig verksamhet.